شرح مختصری از زندگی حضرت خالد بن سنان علیه اسلام

به نقل از کتاب ناسخ التواریخخالدبن سنان (ع) شش هزار و یکصد و بیست و سه سال بعد از بدنیا آمدن حضرت آدم (ع) ودر سال 530 میلادی بر تخت نبوت نشسته ومردم زمان خود را به شریعت حضرت عیسی (ع) دعوت می کرد و نسب آن حضرت به حضرت اسماعیل ذبیح الله (ع) می رسد.

خالدبن سنان (ع) در سرزمین عدن که در یمن می باشد می زیسته است و از قبیله «بنی عبس بغیض» می باشد و از آنجایی که ایشان در زمره پیامبران تبلیغی بدون کتاب و آخرین مبلغ دین مسیح بوده و وظیفه اش ایجاب می کرد که بعنوان مبلغ دینی به همه جا سفر کند و مردم را به پذیرش دین مسیح دعوت کند. در آن زمان در ایران خسرو انوشیروان پادشاهی می کرد و آیین زرتشت مذهب رسمی اکثر ایرانیان بود

فاصله زمانی بین ظهور خالدنبی (ع) و ولادت خاتم الانبیاء چهل سال است . به عبارت دیگرخالدبن سنان (ع)چهل سال پیش از ولادت خاتم الانبیاء به ظهور می رسد. به طوریکه دختر خالدنبی(ع) در دوران پیری به خدمت رسول الله (ص) می رسد و در حضور مبارک پیامبر ایمان می آورد . و پیامبر می فرمایند : «ابنه نبی ضیعه اهله» و در حدیث آمده است که پیغمبر به او فرمود :«مرحبا به ابنه اخی »(از اعلام زرکلی ج 1 – ص 284)

در مورد مکان دفن و مزار خالدنبی (ع) مفسر بزرگ ،قطب الزمان، شیخ اسماعیل حقی در تفسیر آیه ششم از سوره 36 قران کریم درباره محل قبر حضرت خالدنبی اشاره دارد و میگوید: «وَیقال اِن قبره بناحیه جرجان علی قله جبل یقال خدا ....»ترجمه : و گفتند به تحقیق قبر حضرت خالدنبی در ناحیه جرجان بر روی بلندی کوهی که به آن کوه خدا گویند قرار دارد.

مولف تاریخ گزیده آورده است : خالدبن سنان العبسی معاصر انوشیروان عادل بوده و دعوت دین مسیح می کرد ، و در زمین بنی غطغان ، در آن وقت آنجا آتشی از زمین بر آمدی ، هرکه در آن نزدیک بگذشتی او را بسوختی . بعضی از اعراب آن آتش را به خدایی می پرستیدند . خالد باده آن را منع کرد ، و ایشان را به دین عیسی خواند . او را گفتند: تو آن آتش را دفع کن تا ما دین عیسی قبول کنیم. خالد باده رفیق روی به آتش نهاد . آتش آهنگ ایشان کرد . خالد دره ای داشت ، بر آن آتش می زد . رفیقان را گفت تا نعلین بر آن می زدند ، بعد از ضرب بسیار آتش بگریخت و به چاهی فرو رفت . خالد از عقب آتش به چاه فرو رفت . بعد از زمانی بیرون آمد ، جامه ها از عرق تر شده ، اما نسوخته بود . و دیگر آن آتش کس ندید . خالد هر وقت که خواستی باران ببارد ، سر به جیب فرو بردی و تا سر بر نیاوردی ، باز نیستاد . به وقت وفات وصیت کرد که مرا بر فلان پشته دفن کنید ، بعد از سه روز که شتر دم بریده بر سر گور آید ، مرا از گور برآرید تا شما را هر چه تا قیامت خواهد بود حکایت کنم . چون وفات کرد قومش خواستند وصیت او به جای آوردن ، اقربای او مانع شدند و گفتند این ننگ بر خود نپسندیم که مرده ما را از گور بر آورند . (به نقل از لغت نامه دهخدا – جلد 6 -صص7-9356 )

 

شجره حضرت خالدنبی (ع)

سنان پسر غیث ، غیث پسر مریطه و مریطه پسر مخزوم و مخزوم پسر مالک است . مالک هم پسر غالب و غالب هم پسر قطیعه و قطیعه پسر عبس و عبس پسر بغیض و بغیض پسر ربیعه می باشد

ربیعه پسر نزار و نزار پسر معد و معد پسر عدنان است . عدنان پسر اد ، و اد هم پسر ادد است و ادد پسر الهمیسع و الهمیسع هم پسر سلامان است . سلامان پسر بنت و بنت پسر حمل و حمل پسر قیدار و قیدار پسر حضرت اسماعیل علیه السلام است . حضرت اسماعیل علیه السلام پدر تمام اعراب می باشد. حضرت اسماعیل پسر حضرت ابراهیم (ع) است . حضرت ابراهیم (ع) پسر تارح ، تارح پسر ناحور و ناحور پسر شاروخ و شاروخ پسر ارغو و ارغو پسر فالغ است . فالغ هم پسر عابر و او هم پسر شالخ و شالخ پسر ارفخشد و ارفخشد پسر سام و سام پسر حضرت نوح (ع) است . حضرت نوح (ع) پسر لمک و لمک پسر متوشلخ و متوشلخ هم پسر اخنوخ و اخنوخ پسر الیارد و الیارد پسر مهلائیل ومهلائیل پسر قینان است.

قینان پسر انوش و انوش پسر حضرت شیت (ع) و حضرت شیت (ع)پسر حضرت آدم ابوالبشر می باشد ،حضرت آدم ابوالبشر (ع) انسانی است که خداوند او را از خاک آفرید و او پدر تمام نسل انسان هاست.(به نفل از کتاب شرح احوال حضرت خالدنبی (ع))

 

موقعیت جغرافیایی

مجموعه زیارتی و سیاحتی زیارتگاه خالدبن سنان (ع) در یک منطقه کوهستانی و در فاصله 62 کیلومتری شمال شرقی شهرستان کلاله و 6 کیلومتری روستای گچی سو و بر فراز قله کوه «گوگجه داغ» واقع شده است.

قله کوه گوگجه داغ یکی از رشته کوههای جرجان می باشد که در بین مردم و اهالی منطقه به قله« قدرت» یا ««تانگری داغ » نیز معروف است و 720 متر از سطح دریا ارتفاع دارد

رشته کوه گوگجه داغ از شرق به کوههای بابا شملک مراوه تپه و از شمال و غرب به هزار دره و از جنوب به دره پنچ شیر پیوسته است

راه ارتباطی زیارتگاه خالدنبی (ع)کوهستانی بوده وتا فاصله 6 کیلومتری از شهرستان کلاله آسفالت می باشد . بدلیل کمبود تسهیلات رفاهی در محل و گرمای تابستان و سرمای زمستان وبا توجه به شرایط فصل بهار و زیبایی خاص و دیدنی مناطق اطراف بهترین زمان برای زیارت و انجام فرائض دینی ماههای فروردین و اردیبهشت می باشد.(لازم به ذکر است که جاده 6 کیلومتری در حال زیر سازی و آسفالت می باشد)

• برای سفر به مجموعه زیارتی حضرت خالدنبی (ع) از چند مسیر می توانیم به مقصد برسیم:

مسیر شماره یک :کلاله ، روستا های تمر قره قوزی ، یلی بدراق ، اقچی ، گچی سو ، زیارتگاه خالدنبی (ع)

مسیر شماره دو :گنبد ، روستاهای آق آباد ، حاجی قوشان ، تمر قره قوزی ، یلی بدراق ، اقچی ، گچی سو ،زیارتگاه خالدنبی (ع)

مسیر شماره سه :گنبد ، جاده شمالی به طرف مراوه تپه ،روستای داده الوم ،جاده فرعی شن ریزی عشایری امین دالق معروف به چوپانچق به طرف سوملی ،زیارتگاه خالدنبی (ع)

مسیر شماره چهار :مراوه تپه ،جاده غربی به طرف گنبد، روستای کرند ،جاده فرعی خاکی ، زیازتگاه خالدنبی (ع)

 

قله گوگجه داغ


موقعیت منطقه نمونه گردشگـری خالد نبی در کشور

 

موقعیت منطقه نمونه گردشگـری خالد نبی در استان گلستان


موقعیت منطقه نمونه گردشگری خالد نبی در شهرستان کلاله


موقعیت منطقه نمونه گردشگـری خالد نبی در منطقه

 

1- مشخصات منطقه :

نام منطقه : منطقه گردشگری خالد نبی

استــان : گلستان

آدرس : استان گلستان شهرستان کلاله روستای گچی سو بالا

نزدیک ترین شهــرشهرستان : کلاله

نزدیک ترین روستــا : گچی سو بالا

طــول جغرافیایــی : ً 02 َ27 ْ 55

عـرض جغرافیایــی : ً 30 َ 44 ْ 37

نــوع جـاذبـــه : طبیعی - زیارتی و انسان ساخت

اقلیــم منطقــه : معتدل و نیمه خشک

مساحت منطقه : 60 هکتار

توپوگرافـی منطقه : کوهستان

پوشش گیاهـی منطقه : مرتع و بیابان

 منابع آب موجـود : چاه و چشمه

 

 عزیزان بازدید کننده می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمایند :

khalednabi.org/

/ 0 نظر / 864 بازدید