"عاشورا" تجلی عشقبازی و دلداگی

بسم رب شهداء و صدیقین

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا
از مؤمنان مردانى هستند که به آنچه با خدا بر آن پیمان بستند [و آن ثبات قدم و دفاع از حق تا نثار جان است] صادقانه وفا کردند ، برخى از آنان پیمانشان را به انجام رساندند [و به شرف شهادت نایل شدند] و برخى از آنان [شهادت را] انتظار مى‏برند و هیچ تغییر و تبدیلى [در پیمانشان] نداده‏اند .

سوره مبارکه احزاب   آیه 23 

 

حدیث بندگی و دلباختگی؛

تجلی عشقبازی و دلدادگی؛

نمایش رسالت و فرمانبرداری؛

جلوه‌ای از جهد و جهاد؛

تقدیم آنچه بود به محضر حضرت دوست؛

ایثار جان در پای معشوق؛

وعاشورا غنچه‌ای که در بوستان تاریخ خواهد شکُفت.

 

حسین (علیه السلام ) یک چهره شناخته شده تاریخ است و همه مسلمانان جهان و حتى افراد بیگانه از اسلام با نام عزیز حسین (علیه السلام ) آشنا هستند و همه عزاداران و نه تنها نام زیباى او را مى شناسند بلکه مى دانند که او بسط رسول خدا (صل الله علیه و آله ) و فرزند على مرتضى (علیه السلام ) و فاطمه زهراست . و مى دانند که او در سوم شعبان سال چهارم هجرت ، متولد و در عاشوراءى سال 61 در کربلا به شهادت رسید و قبر مطهر او در قتلگاهش ، زیارتگاه شیعیانش مى باشد.

امام(ع) و یارانش هرگز به پیروزی فکر نمی کردند، بلکه می خواستند وظیفه الهی خود را انجام دهند. در سایه چنین دیدگاهی اضطراب و دو دلی در آنان راه نمی یافت و از آغاز تا پایان نبرد از آرامشی ویژه مردان الهی برخوردار بودند. سالار شهیدان با توجه به مصایب سنگینی چون در خون غلتیدن یاران، برادران و فرزندان و نیز جراحات فراوان پیکرش چهره بر خاکهای گرم کربلا نهاد و حدیث عشق به خدا و تسلیم در برابر خالق را چنین زمزمه کرد:

خدایا، در برابر قضا و حکم حتمی ات صبر پیشه می کنم. خالقی جز تو نیست; ای یاور یاری جویان، غیر از تو یاوری ندارم و جز تو معبودی نیست. حکم تو را می پذیرم، ای فریادرس کسی که فریادرسی ندارد; ای جاودانه ای که پایانی ندارد، ای زنده کننده مردگان و ای قیومی که بر اعمال همه افراد نظارت داری، تو خود میان من و دشمنانت قضاوت کن; تو بهترین داورانی.

((عاشورا)) واژه اى است خاطره انگیز که پیوسته ، فداکارى ، شجاعت ، جوانمردى ، ایستادگى در برابر بیدادگرى ، پیروى از رهبر اسلامى و حمایت از دین را به همراه دارد.
((عاشورا)) نشانگر حرکت آغاز شده از سوى آدم (علیه السلام ) است که وارث او پرچمداریش را به عهده گرفته و در راه آن ، جان باخته است .
((عاشورا)) آیینه تمام نماى فریاد ((هیهات منا الذلة )) امام حسین (علیه السلام )است که هیچ سنگى توان شکستن آن را ندارد.
((عاشورا)) خورشید فروزانى است که ابرهاى تیره و تار ستم ، هرگز توان پنهان ساختن آن را ندارند.
((عاشورا))، پیام آور انقلاب سرخ علوى است که تا ستم و ستم پیشه در جهان وجود دارد، هرگز از جوش و خروش باز نمى ایستد.

بیایید ای عزیزان عزادار تا با خدای خویشتن و خود عهد ببندیم و ادامه دهنده راه این بزرگواران باشیم ، همانگومه که در زیارت‌ امام‌ حسین‌ (ع) در شب‌های‌ قدر می‌خوانیم‌:

«اشهد أنک‌ قد اقمت‌ الصلاة‌ و آتیت‌ الزکاة‌ و امرت‌ بالمعروف‌ و نهیت‌ عن‌ المنکر وتلوت‌ الکتاب‌ حق‌ تلاوته‌ و جاهدت‌ فی‌ الله حق‌ جهاده‌؛ (یا اباعبدالله من‌ شهادت‌می‌دهم‌ که‌ تو نماز را اقامه‌ نمودی‌ و زکات‌ دادی‌ و امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر کردی‌ وقرآن‌ را به‌ آن‌ گونه‌ که‌ حق‌ تلاوت‌ آن‌ است‌، تلاوت‌ نمودی‌ و نیز حق‌ جهاد فی‌ سبیل‌ الله راادا نمودی‌». و یا در فرازی‌ دیگر از زیارت‌ می‌خوانیم‌: «اشهد انک‌ قد امرت‌ بالقسط‌ والعدل‌و دعوت‌ الهی‌؛ من‌ گواهی‌ می‌دهم‌ که‌ تو مردم‌ را به‌ قسط‌ و عدل‌ امر نمودی‌ و همگی‌ را به‌آن‌ دو دعوت‌ کردی‌».

پس بیایید نماز را در اول وقت به جای آوریم ، زکات مال خویش را بپردازیم ، امر به معروف و نهی از منکر کنیم .

و از کلیه عزاداران ابا عبدالله الحسین ملتمسانه خواستاریم تا در این شبها در مجالس عزاداری چنانچه دلتان شکست و اشکی از گوشه چشمانتان جاری شد ما و تمامی عزیزانی را که ملتمس به دعا هستند را فراموش نکنید.

 

یا حق

/ 0 نظر / 25 بازدید