آرامگاه اشموئیل نبی (ع) در ساوه نیایشگاه یکتاپرستان

این آرامگاه مربوط به 1500 سال قبل از ظهور اسلام است . مقبره آرامگاه حدود یک متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد و بنای آن مشتمل بر گنبدی 6 متری است که در سده هفتم هجری قمری ساخته شده و دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است که ایوان جنوبی در زمان قاجاریه برای اقامه نماز ساخته شده است .

این آرامگاه دارای کتیبه ای به سال 1269 هجری قمری است . این بنا جزو آثار ثبت شده میراث فرهنگی کشور است و در حال حاضر زیر نظر اوقاف و اومور خیریه ساوه اداره می شود و قرار است کتاب  « شکوه اعجاز» شامل زندگی نامه این پیامبر به قلم حجت الاسلام کمال الدین فراهانی به زودی چاپ و منتشر شود.

حضرت اشموئیل نبی با 6 واسطه به حضرت ابراهیم (ع) متصل می شود . به گفته مرحوم آیت الله مرعشی نجفی بر اساس دیرینگی شهرستان ساوه ، قرن ها پیش از میلاد حضرت مسیح ، حضرت اشموئیل (ع) به این منطقه هجرت و در این منطقه به شهادت می رسد . از این بقعه باید به عنوان یکی از بقاع معتبر پیامبران در سرزمین ما یاد کرد که تکریم آن تکریم ندای توحید و آرمان های انبیاء است.

شهرستان سائه در استان مرکزی قبل از اسلام به نام های تواکینه و سواخینه شناخته می شده و اسناد کتبی نشان می دهد دست کم تا قرن سوم قبل از میلاد حضرت مسیح ، تاریخ داشته است.

نوشته بر اساس گزارش خبرنگار کیهان ، چهارشنبه مورخ 6 خرداد 1383 – 6ربیع الثانی 1425- شماره 17953

برای دیدن عکس های حرم این پیامبر بزرگوار به آدرس ذیل مراجعه نمائید.

 

http://hazratanoosh.persianblog.ir/page/bn

 

/ 0 نظر / 362 بازدید