شرح مختصری از زندگینامه حضرت انوش (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

در این قسمت قصد داریم تا به معرفی و شرح مختصری از زندگینامه این پیامبر بزرگ پرداخته و از درگاه خداوند سبحان تقاضامندیم تا با آشنا شدن و سرلوحه قرار دادن زندگی این پیامبران و انسانهای بزرگ و صالح زندگی ما روز به روز با ترقی و پیشرفت به سوی قله های رفیع انسانیت ، عبودیت ، معرفت ، معنویت و سعادتمندی که با رضایتمندی و خشنودی پروردگار سبحان حاصل میگردد نیز برسیم

آمین یا رب العالمین

 

 

نام : حضرت انوش (ع)

لقب : ریسان

نام پدر : حضرت شیث بن آدم (ع)

نام مادر : نزله (حوریه یا حورا )

حضرت آدم بعد از کشته شدن هابیل بسیار گریست تا خداوند به او وعده پسری داد تا جای هابیل را بگیرد لذا در 130سالگی خداوند به او فرزندی عطا کرد که آدم نام او را "شیث" گذاشت.

حضرت آدم (ع)که پس از حدود هزار سال وفات یافت، "شیث" را وصى خود معرفی کرد و خداوند نیز شیث را به پیامبری برگزید و پنجاه صحیفه بر وی نازل کرد تا به وسیله آنها مردم زمان خود را که همگی از نوه ها و نوادگان "آدم ابوالبشر" بودند، به توحید و یگانگی خدا دعوت کند".

درکتاب "تاریخ مسعودى"نیز آمده است:،حضرت شیث بن آدم (ع) هنگامی که ١٠۵ ساله بود در حدود سه هزار و 769 سال پیش از میلاد حضرت مسیح (ع) ، پسرش حضرت انوش (ع) به دنیا آمد. بعد از تولد حضرت انوش (ع) حضرت شیث (ع) ٨٠٧ سال دیگر عمر کرد و در سن ٩١٢ سالگی جان به جان آفرین تسلیم نمود و حضرت شیث (ع) اولین کسی بود که مردم را به یگانه پرستی دعوت می نمود .

در قسمت دیگری ازکتاب تاریخ مسعودی آمده است: حضرت انوش (ع) هنگامی که ٩٠ ساله بود پسرش حضرت قینان (ع) به دنیا آمد و سپس صاحب نوه ای به نام "مهلائیل" یا "حلیث" شد و پس از این فرزند مهلاییل به نامه "یارد" یا "غنمیشا" به دنیا آمد که پدر "ادریس" پیغمبر است.

 بعد از تولد حضرت قینان (ع) ، حضرت انوش (ع) ٨١۵ سال دیگر عمر کرد و صاحب فرزندان زیادی  شد و در دو هزار و 864 سال پیش از میلاد سر انجام در سن ٩٠۵ سالگی (طبق کتاب بحارالانوار جلد13 صفحه 593 )بدرود حیات گفت .

در این کتاب آمده است: حضرت انوش (ع) اولین کسی بود که به کمک و راهنمائی حضرت جبرائیل (ع) درخت خرما کشت نمودند . ایشان بعد از پدر خویش ( حضرت شیث بن آدم ابوالبشر (ع) ) وصی و جانشین پدر در امر نبوت و راهنمائی و هدایت بشر شد و وارد کشور ایران گردید و به هدایت خلق می پرداخت.

ایشان در سن ٩٠۵ سالگی در قلعه فهران ( شهر قهدریجان ٢٠ کیلومتری اصفهان ) بدرود حیات گفت ، شهر فهران در زمان خود یکی از شهرهای بزرگ و یکی از مراکز تجارت نیز بوده است و رشته کوههای اطراف این شهر به نام رشته کوههای فهران معروف می باشد .

 قابل به ذکر است که در منابع ، کتابها و سایتهای ایرانی عمر حضرت انوش (ع) ٩۵٠ تا 965 سال ( بر اساس منابع موجود در ایران عمر ایشان همان 965 سال می باشد) و هنگامی که ایشان به دنیا آمدند ، حضرت شیث بن آدم (ع) ١۵٠ ساله بودند . ولی در منابع و سایتهای مذاهب مسیحیت و همچنین در کتاب مقدس مسیحیان ( در عهد عتیق - کتاب پیدایش - فصل ۵ - ( ١ : ١ - ۴ ) - آیات ٩ الی ١١ ) در مورد ایشان توضیح داده شده است و  عمر ایشان ٩٠۵ سال ذکر گردیده است .

ضمناٌ قابل ذکر می باشد که کلیه مطالب و فعالیتهای این وبلاگ بر اساس نظارت کامل و با مجوز مستقیم از سوی ادراه اوقاف و امور خیریه شهرستان فلاورجان اصفهان می باشد.

کپی برداری از مطالب با ذکر منبع مجاز است

جمعی از خادمین حضرت انوش (ع)

 

/ 0 نظر / 28 بازدید